• Aktualności

        • PISZĄ O NAS!


          W najnowszym numerze magazynu Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu NOWINY RZEMIEŚLNICZE znajduje się informacja o sukcesie naszego ucznia Kacpra! Przeczytajcie.

                     

          --------------------------------------------------------------------------------

          Różnice między szkołami ponadpodstawowymi:

          Liceum ogólnokształcące
          Nauka w liceum ogólnokształcącym trwa 4 lata i przygotuje Cię do zdania egzaminu maturalnego. Licea z reguły oferują klasy profilowane, w których zrealizujesz podstawowy program nauczania ze wszystkich obowiązkowych przedmiotów i rozszerzony z kilku przedmiotów wiodących. Przykłady takich profili to: matematyczno-fizyczny, biologiczno-chemiczny, humanistyczny (rozszerzony język polski i historia). Niektóre szkoły oferują profile tematyczne np. klasy mundurowe (m. in. policyjne, wojskowe), prawnicze, medialne, artystyczno-teatralne, ekologiczne i wiele innych. W tych klasach również określone przedmioty (związane z dziedziną, w stronę której profilowana jest klasa) realizowane są w programie rozszerzonym. W klasie o konkretnym profilu masz więcej lekcji właśnie z tychrozszerzonych przedmiotów, ale to wcale nie znaczy, że musisz je zdawać na maturze. Do matury możesz zadeklarować przedmioty, jakie chcesz - z zastrzeżeniem, że są pewne przedmioty obowiązkowe.

          Aktualnie trzeba zdawać na maturze:
          z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego -egzamin pisemny na poziomie podstawowym (można również na poziomie rozszerzonym);
          z języka polskiego i języka obcego nowożytnego - egzamin ustny (nie określa się poziomu);
          z minimum jednego przedmiotu wybranego spośród: język polski, matematyka, język obcy nowożytny (ten sam lub inny niż na poziomie podstawowym), chemia, biologia, fizyka, informatyka, geografia, historia, wiedza o społeczeństwie, historia sztuki, historia muzyki, filozofia, język łaciński i kultura antyczna - egzamin pisemny na poziomie rozszerzonym.
          Zdawanie matury nie jest obowiązkowe. Niektórzy uczniowie pomimo tego, że kończą liceum, nie decydują się na zdawanie tego egzaminu. Bez matury nie możesz pójść na studia, ale możesz kontynuować naukę np. w szkole policealnej.

          Technikum
          Technikum to szkoła, która łączy kształcenie ogólne z zawodowym. Nauka w technikum trwa 5 lat i w tym czasie przygotowujesz się zarówno do matury, jak i zdobywasz konkretną wiedzę i praktyczne umiejętności, co - po zdaniu specjalnego egzaminu - umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

          W planie lekcji w technikum pojawiają się zarówno tradycyjne przedmioty np. język polski, matematyka, fizyka, geografia, jak i przedmioty zawodowe (w zależności od branży, np. w technikum informatycznym: programowanie aplikacji internetowych, projektowanie i administrowanie bazami danych). Niektóre przedmioty tradycyjne możesz zrealizować jako rozszerzone. Ponadto każdy uczeń technikum musi obowiązkowo zrealizować praktyki zawodowe, które trwają 4 tygodnie i są oceniane.

          Zdawanie matury nie jest obowiązkowe i nie wszyscy uczniowie technikum się na to decydują, jednak tylko ze zdaną maturą możesz kontynuować naukę na studiach. Inne opcje to edukacja w szkołach policealnych, podczas różnych kursów czy zdobywanie certyfikatów i kolejnych uprawnień zawodowych. Możesz też zakończyć edukację na zdobyciu wykształcenia średniego, a następnie wejść na rynek pracy jako wykwalifikowany technik danej dziedziny.

          Branżowa szkoła I stopnia
          Szkoły branżowe powstały w miejsce dawnych szkół zawodowych. W szkole branżowej tradycyjne przedmioty szkolne, czyli przedmioty ogólne zrealizujesz tylko w podstawowym zakresie, a nacisk kładzie się na przedmioty zawodowe. Szkoła branżowa I stopnia umożliwia zdobycie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, ale nie daje możliwości zdawania egzaminu maturalnego.

          Nauka zawodu w branżówce składa się z:
          podstawowego kształcenia ogólnego,
          kształcenia zawodowego teoretycznego,
          kształcenia zawodowego praktycznego czyli tzw. praktycznej nauki zawodu, która jest odpłatnie realizowana u pracodawcy posiadającego odpowiednie kwalifikacje.
          W szkole branżowej I st. przygotujesz się do wykonywania konkretnych zawodów, takich jak np. kucharz, fryzjer czy mechaniczka samochodowa. Szkoła ta może być więc dla Ciebie dobrym wyborem, jeśli nie przepadasz za nauką teorii i wolisz szybko rozpocząć życie zawodowe.
          Pamiętaj jednak, że wybór szkoły branżowej nie zamyka drogi do dalszej edukacji. Po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia możesz kontynuować naukę w dwuletniej szkole branżowej II stopnia, która kończy się uzyskaniem dyplomu technika i umożliwia zdanie matury (a potem np. dalszą naukę na studiach).

           

          -------------------------------------------------------------------------------

          Sposoby na stres przed egzaminem

          To oczywiste, że są w naszym życiu egzaminy ważne i mniej ważne. I nic dziwnego, że trudniej jest opanować stres przed egzaminem, który wydaje nam się bardzo ważny. Niektóre egzaminy mają wpływ na naszą przyszłość, inne niewiele w naszym życiu zmieniają. Jego wyniki nie świadczą o tobie, o tym, jakim jesteś człowiekiem. Zdarza się nawet, że wyniki nie odzwierciedlają twojej wiedzy i pracy włożonej w przygotowania do egzaminu.
          Pomyśl o tym, ile sukcesów udało ci się osiągnąć do tej pory. Przypomnij sobie wszystkie wygrane zawody lub konkursy, zdane egzaminy oraz zaliczone sprawdziany. Udało ci się dojść do tego etapu edukacji, w którym jesteś - za chwilę znajdziesz się na kolejnym etapie. Niezależnie od tego, co mówią inni, wyniki egzaminów nie decydują o twojej przyszłości. Oczywiście z dobrymi wynikami będzie ci łatwiej podążać zaplanowaną wcześniej drogą, ale kto powiedział, że do celu można dotrzeć, podążając wyłącznie wytyczonym szlakiem. Czasem podróż jest dłuższa, nieco bardziej skomplikowana i zaskakująca, ale to nadal ty decydujesz o tym, dokąd i którą drogą podążasz.

          Dzień egzaminu - jak się nie stresować?


          Zadbaj o zapas czasu i dobrą atmosferę:

          Zadbaj o to, by przed wyjściem na egzamin mieć czas na spokojne przygotowanie, zjedzenie śniadania, posłuchanie ulubionej muzyki, zabawę z kotem lub psem (kontakt ze zwierzętami także obniża wyraźnie poziom stresu!). Nie działaj w pośpiechu - wszak pośpiech i obawa przed spóźnieniem zawsze powodują dodatkowy stres.


          Myśl o sobie dobrze:

          Nie myśl o tym, czego nie wiesz, co wypadło ci z głowy lub na co zabrakło czasu. Pomyśl, że udało ci się zrobić wszystko, co w twojej mocy, by dobrze się przygotować. Teraz zadbaj przede wszystkim o swoją energię i koncentrację. Nie pozwól, by negatywne myśli zwiększyły twój stres i twoje napięcie.


          Oddychaj świadomie:

          Przed wyjściem z domu i tuż przed wejściem na egzamin spróbuj się zrelaksować, koncentrując się całkowicie na własnym oddechu. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i policz do pięciu, biorąc wdech nosem. Następnie znów policz do pięciu, wydychając powietrze ustami. Powtórz to ćwiczenie pięć razy. Nie spiesz się i staraj się skupić wyłącznie na swoim oddechu.


          Strząśnij z siebie stres:

          Wymachy rąk, podskoki, przysiady, wyrzuty nóg - zdecydowane ruchy pomagają dosłownie otrząsnąć się ze stresu, dodają pewności siebie i energii. Ruch możesz połączyć z pozytywnym myśleniem lub wypowiedzianym na głos zdaniem, dodającym otuchy (np. Dasz radę!, Do dzieła mistrzu!). Jeśli uda ci się wymyślić zdanie, które przy okazji cię rozśmieszy - tym lepiej! Podobnie motywują się drużyny sportowców przed ważnymi meczami.


          Przygotuj się wcześniej:

          I tym razem wcale nie chodzi o twój poziom wiedzy, ale o to, czy masz ze sobą wszystko, co będzie ci potrzebne na egzaminie: zapasowy długopis, linijka, legitymacja szkolna lub dokument tożsamości, butelkę z wodą. Przygotuj wszystko dzień wcześniej, a przed wyjściem z domu na egzamin sprawdź, czy masz wszystko, co potrzebne.
          Wyjdź odpowiednio wcześniej żeby się nie stresować, że się spóźnisz:)

          Możesz również zapoznać się z dołączonym PORADNIKIEM O STRESIE EGZAMINACYJNYM