• Doradca zawodowy

        • Justyna Adamska-Litwińska - pok. 51


          DYŻUR

          Środa     11:35 - 13:35

          Drogi Uczniu,
          wybór szkoły ponadpodstawowej to  Twoja pierwsza ważna decyzja oraz okazja do:
          - przyjrzenia się sobie, 
          - poznania różnych zawodów,
          - poznania systemu edukacji
          Pewnie słyszałeś o planowaniu kariery i zastanawiasz się może, dlaczego jest to takie ważne? Z jakiego powodu zaczyna się już z wyborem szkoły ponadpodstawowej? Czy to nie za wcześnie?

           Z jednej strony czujesz presję, że powinieneś już wiedzieć, co chcesz robić w życiu, a z drugiej słyszysz stwierdzenia typu: jeszcze wiele razy zmienisz zainteresowania; w tym wieku nie da się wybrać zawodu na całe życie, itp.
          Zamiast kierować się nimi (i zniechęcać do planowania) zapamiętaj, że nie chodzi o sztywny plan, którego masz się trzymać do końca życia. Twój plan ma opierać się na tym, co w tej chwili myślisz o swojej przyszłości, co teraz wydaje Ci się w związku z nią ważne. Ma wynikać z Twoich obecnych zainteresowań, umiejętności, uzdolnień, z aktualnej wiedzy o świecie zawodów (z uwzględnieniem zawodów, które uważane są za zawody przyszłości). Pamiętaj, że karierę cechuje zmienność, nieprzewidywalność, wielokierunkowość, elastyczność. Oznacza to, że nie da się wszystkiego zaplanować raz na zawsze, gdyż tempo zmian na rynku pracy jest ogromne. Można się jednak do tych zmian przygotować.

          Co możesz zyskać planując swoją karierę w tak młodym wieku?
          - weźmiesz karierę w swoje ręce (szkoła to miejsce, które większości uczniów kojarzy się z przymusem: pamiętaj, że zawód i miejsce pracy nie musi oznaczać przymusu. Możesz samodzielnie o nich zdecydować i je wybrać.
          Jak mawiał Konfucjusz: wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować ani jednego dnia w życiu;
          - uchronisz się przed zmianą szkoły: co roku niektórzy uczniowie poszukują innej szkoły, gdyż są niezadowoleni ze swojego wyboru. Przeważnie są to uczniowie, którzy nie stworzyli planu swojej kariery, nie zastanowili się na swoimi możliwościami; dokonali wyboru przypadkowo, pod wpływem znajomych, itp.;
          - przygotujesz się na zmiany, jakie czekają Cię na rynku pracy: jeśli stworzysz wstępny plan w VIII klasie szkoły podstawowej, nie będziesz mieć problemu z planowaniem na dalszych etapach swojej kariery (uwzględniając wszelkie zmiany, jakie wystąpiły w międzyczasie).

          Zachęcam Cię do poznania interesujących Cię szkół nie tylko na Targach Edukacyjnych, ale przede wszystkim podczas Drzwi Otwartych.

                       Pamiętaj, że czas przeznaczony na poznawanie siebie nigdy nie jest czasem straconym. Stracony nie jest też czas przeznaczony na wszelkie inne działania, które mogą ułatwić Ci wybór szkoły. Uwzględnij je koniecznie w swoim kalendarzu!

          Stwórz plan działań (na najbliższe miesiące)
          Zastanów się, co jest Ci potrzebne, abyś mógł wybrać szkołę ponadpodstawową. W którym z głównych obszarów (poznanie: siebie, zawodów, szkół) brakuje Ci informacji? Jakie to informacje? Co możesz zrobić, aby je zdobyć? Czy jest ktoś, kto mógłby Ci w tym pomóc? Od czego chciałbyś zacząć? Kiedy?

          Co prawda mogą pojawić się pewne zmiany, ale Ty zdobędziesz już wstępne informacje na temat dotychczasowych profili klas i zawodów (a może nawet wytypujesz szkoły, które mogą być dla Ciebie najbardziej atrakcyjne?).
          Oprócz zdobycia orientacji w szkołach i zawodach sprawdź, jakie progi punktowe obowiązywały w ubiegłorocznej rekrutacji. Progi punktowe zmieniają się co roku i nie będą identyczne, ale tu także chodzi głównie o wstępne informacje, ogólną wiedzę na temat tendencji w poprzedniej rekrutacji. Spróbuj wstępnie oszacować swoje punkty i porównaj je do progów punktowych obowiązujących dotychczas w różnych szkołach.
          Mimo że zadanie to nie będzie łatwe (to naturalne, że możesz nie wiedzieć, jakie oceny zdobędziesz na koniec klasy VIII, a tym bardziej, jaki wynik uzyskasz z egzaminu ósmoklasisty) pamiętaj, żeby potraktować je jako zdobycie bardzo orientacyjnej wiedzy na temat możliwych do uzyskania punktów. To zadanie może Ci np. pokazać, na jakie przedmioty szkolne mógłbyś szczególnie zwrócić uwagę, o jaką (orientacyjnie) liczbę punktów mógłbyś się postarać (pamiętając o tym, że liczba punktów zmienia się co roku).

           

          Jeśli będziesz wykonywać różne testy preferencji zawodowych, dostępne w Internecie:
          • pamiętaj, aby traktować uzyskany wynik jako ogólną informację, wymagającą przedyskutowania (np. z doradcą zawodowym, nauczycielem, rodzicem)
          • pamiętaj, aby wykonać przynajmniej kilka takich testów – aby porównać uzyskane wyniki, poszukać wspólnych obszarów;
          • pamiętaj, że testy to nie wyrocznia. Ich wynik opiera się zwykle na posiadanej przez Ciebie wiedzy o sobie: pozwala przede wszystkim zorientować się, na jakim etapie kształtowania swoich zainteresowań (wiedzy o sobie) jesteś,
          nie zaś, czy masz zostać strażakiem czy aktorem. Testy mogą Cię zatem rozczarować, jeśli prawie na każde z pytań odpowiesz „nie wiem”;
          • pamiętaj, że brak wystarczającej wiedzy o sobie na tym etapie życia to nic złego. Odkrycie własnych zainteresowań nie dokona się jednak samo, bez Twojego udziału i wysiłku. To od Ciebie i Twojej aktywności zależy, jak wystarczająco dobrze poznasz siebie i na jakim etapie życia łatwiej Ci będzie wybrać zawód (innymi słowy: działaj! Szukaj tego, co sprawia, że chętnie przeznaczasz na to czas wolny; zapisuj się na różne zajęcia, bierz udział w różnych inicjatywach i wydarzeniach).
          • pamiętaj, że każdy z nas ma predyspozycje do wykonywania przynajmniej kilku zawodów: od testów nie oczekuj zatem recepty na jeden konkretny zawód (wynik może zawierać opis pewnej grupy zawodów: wówczas Twoje zadanie będzie polegać na przeanalizowaniu każdego z nich, zebraniu jak najwięcej informacji na ich temat oraz porównaniu wymagań zawodów do swoich możliwości).

           

           

          ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

           
          Jeżeli zastanawiasz się nad swoją przyszłą karierą zawodową, zapraszam Cię do śledzenia wywiadów z przedstawicielami ciekawych zawodów, z których dowiesz się, na czym polega praca w różnych branżach. Poznasz odpowiedzi na wiele pytań, m.in. jakie kompetencje są ważne, co jest wyzwaniem w codziennej pracy i ile zarabia się w danym zawodzie. #ZawodowyStream pomoże Ci poznać wiele branż i być może zainspiruje Cię do wybrania konkretnej ścieżki kariery.
          Nagrania spotkań obejrzysz na stronie https://liblink.pl/kxq6TDcK2t
          Cykl spotkań #ZawodowyStream organizowany jest w ramach projektu Mapa Karier. Na stronie https://liblink.pl/WhwssURBZT znajdziesz opisy ponad 700 ścieżek kariery wraz z możliwymi ścieżkami edukacyjnymi, istotnymi wymaganiami i umiejętnościami oraz statystykami.

          źródło https://liblink.pl/7pwrYSBLwI
          -------------------------------------------------------------------------------------------------
           
          18.10.2023 uczniowie klas 8 wzięli udział w warsztatach doradczych poprowadzonych przez p. Marzenę Rybka z PUP w Świdnicy. Uczniowie na zajęciach omawiali rodzaje temperamentów, typy osobowości wraz z ich  mocnymi i słabymi stronami. Każdy na pewno znalazł informacje o sobie:)
          ------------------------------------------------------------------------------------------
           
          Ogólnopolski Tydzień Kariery odbędzie się pod hasłem: „Talent i praca – to się opłaca!”. W terminie 16-20 października 2023 r. odbędzie się cykl webinarów, które będą dotyczyły rozwijania talentów i świadomego planowania kariery. Będzie także o tym, jak założyć swój biznes oraz jak dbać o swoje zdrowie psychiczne i czerpać z życia garściami!  
           
          Ogólnopolski Tydzień Kariery 2023  – Program
           
          Poniedziałek (16.10.2023 r.)
          godzina: 10:00 – 11:00
           
          „Kurs na talent – jak płynąć, by łączyć pracę na morzu i misję?” – webinar otwarty;
          Gość specjalny: Maciej Krzeptowski
           
          Spotkanie z wyjątkowym żeglarzem, kapitanem, laureatem nagrody im. Leonida Teligi autorem książki „Trzymam się morza” Maciejem Krzeptowskim, który przybliży misję bycia żeglarzem. Żeglarstwo to pasja, to wytrwałość, to przygoda, która rozwija zdolności i tworzy piękne zasoby do rozwoju osobistego!
           
           
          Wtorek (17.10.2023 r.)
          godzina: 10:00 – 12:00
           
          „Działalność gospodarcza bez tajemnic” – webinar otwarty;
          Spotkanie poprowadzi Doradca Kariery Anna Kęcińska
           
          Rozważasz uruchomienie własnej firmy? Własna działalność gospodarcza jest zawsze dużym wyzwaniem. Jeśli więc zastanawiasz się czy spróbować pracy „na swoim”, to warto poświęcić chwilę i zdobyć jak najwięcej informacji, które pomogą podjąć ostateczną decyzję. W trakcie spotkania omówione zostaną najważniejsze aspekty proceduralne działalności gospodarczej. Poznasz modelową ścieżkę rejestracyjną oraz elementarne zagadnienia rachunkowe, związane z rozliczeniami podatkowymi i ZUS-owskimi – z uwzględnieniem najnowszych zmian w tym zakresie! Będzie także o pozyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych oferowanych przez różne instytucje województwa zachodniopomorskiego, zajmujące się promocją przedsiębiorczości.
           
           
          Wtorek (17.10.2023 r.)
          godzina: 13:30 – 14:30
           
          „Jak pomóc dziecku w wyborach edukacyjno – zawodowych” – webinar otwarty dla rodziców;
          Spotkanie poprowadzi Doradca Kariery Magdalena Świerkowska – Stankiewicz
           
          Twoje dziecko stoi przed wyborem szkoły średniej? Chcesz pomóc mu odnaleźć się w gąszczu edukacyjnych wyborów? Na spotkaniu dowiesz się jakie informacje należy zebrać przed podjęciem tak ważnej decyzji oraz co Ty możesz zrobić, aby Twoje dziecko wybrało świadomie i zgodnie ze swoimi potrzebami.
           
           
          Środa (18.10.2023 r.)
          godzina: 10:00-11:00
           
          „Podstawy budowania siebie, czyli o tym jak tworzy się swoje własne życie na własnych zasadach od podstaw” – webinar otwarty;
          Gość specjalny: Michał Wichowski
           
          Spotkanie z mówcą motywacyjnym, twórcą nowoczesnej platformy i agencji dla freelancerów FREEDOM Michałem Wichowskim. Poznaj ideę ”innej perspektywy życia” jako początku i przyczyny do podstaw budowania siebie! Sprawdź sposoby przełamywania własnych ograniczeń. I dowiedz się, od czego zacząć…
           
           
          Czwartek (19.10.2023 r.)
          godzina: 11:00 – 12:00
           
          „Biorę tylko życie! Czyli jak powiedzieć NIE używkom” – webinar otwarty;
          Gość specjalny: Agnieszka Zalewska
           
          Spotkanie z Prezeską Polskiej Fundacji Przeciwdziałania Uzależnieniom Agnieszką Zalewską –specjalistką z zakresu edukacji i profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom, działającą na rzecz wprowadzania zmian i nawyków wśród dzieci, młodzieży, oraz dorosłych.
          Pani Agnieszka opowie, dlaczego sięgamy po alkohol i używki. Jak powiedzieć NIE oraz gdzie szukać pomocy i wsparcia w przypadku wejścia na ścieżkę uzależnień.
           
           
          Piątek (20.10.2023 r.)
          godzina: 11:00 – 12:00
           
          „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” – webinar otwarty
          Gość specjalny: Joanna Flis
           
          Czy wiesz, jaki jest stan zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi? Joanna Flis – współautorka raportu powstałego na zlecenie Fundacji UNAWEZA „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” pokaże ideę niesienia pomocy i wsparcia dla rodzin oraz najbliższego otoczenia młodzieży objętej kryzysem. Podczas spotkania Pani Joanna – psycholożka i specjalistka psychoterapii uzależnień i współuzależnienia, będzie promowała działania budujące poczucie wartości i sprawstwa wśród młodych ludzi.
           

          Zapisy: https://forms.gle/2b1qWAU9mTftr3Ak9

           

           

          Dzień dobry,

          jestem doradcą zawodowym w naszej szkole i przez najbliższy I semestr będę prowadzić zajęcia w klasie 7, a w drugim semestrze w klasie 8, z przedmiotu DORADZTWO ZAWODOWE.

               Zajęcia z doradztwa zawodowego są obowiązkowe, ale nie są wpisywane na świadectwie. Uczniowie nie otrzymują z nich ocen. Prowadzone są zgodnie z art. 26a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe: "doradztwem zawodowym są objęci uczniowie wszystkich szkół publicznych i niepublicznych, z wyjątkiem szkół artystycznych, oraz wszyscy wychowankowie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego".

                Ponadto, rozporządzeniem z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego określono treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego dla poszczególnych etapów edukacyjnych i typów szkół. Treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego zawarte w załącznikach do rozporządzenia składają się na spójny system realizacji doradztwa zawodowego, który powinien zapewnić uczniom wsparcie szkoły w zakresie podejmowania świadomych wyborów edukacyjnych i zawodowych. Dzięki tym zajęciom uczeń lepiej pozna siebie, swoje uzdolnienia, zainteresowania, predyspozycje zawodowe i będzie lepiej przygotowany do świadomego wyboru szkoły ponadpodstawowej a później zawodu.

               Jako nauczyciele, pedagodzy i doradcy chcemy wspierać naszych uczniów w ich rozwoju oraz przygotować w przyszłości do wejścia na rynek pracy, do budowania swojej kariery zawodowej oraz osiągania sukcesu. To ważne, byśmy zarówno my nauczyciele, jak i Wy rodzice i opiekunowie wspólnie prowadzili dla naszych podopiecznych doradztwo, które przygotuje ich do podjęcia dobrych decyzji edukacyjnych i zawodowych.

                Biorąc czynny udział w zajęciach uczeń nic nie traci a dużo zyskuje.

          Zapraszam do kontaktu przez dziennik lub osobiście w środy w godz. 11:35-13:35.

          Informacje i materiały będą ukazywać się na stronie szkoły.

           

          Justyna Adamska-Litwińska