• Doradca zawodowy

    • Justyna Adamska-Litwińska - pok. 51


     DYŻUR

     Środa     11:35 - 13:35

      

     W dniu 14.11.2023 odbyły się drugie warsztaty z doradztwa zawodowego dla Zalogowanych, które przeprowadziła Pani Katarzyna Ślimak-Kołodziejska - doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy. Dzięki warsztatom uczniowie poznali pojęcia takie jak: wykształcenie, zawód i rynek pracy oraz sposoby jak można dojść różnymi ścieżkami edukacyjnymi do określonego zawodu i jak pozyskać potrzebne uprawnienia, aby móc podjąć w nich zatrudnienie.
     -------------------------------------------------------------------------------------------------
      
     18.10.2023 uczniowie klas 8 wzięli udział w warsztatach doradczych poprowadzonych przez p. Marzenę Rybka z PUP w Świdnicy. Uczniowie na zajęciach omawiali rodzaje temperamentów, typy osobowości wraz z ich  mocnymi i słabymi stronami. Każdy na pewno znalazł informacje o sobie:)
     ------------------------------------------------------------------------------------------
      
     Ogólnopolski Tydzień Kariery odbędzie się pod hasłem: „Talent i praca – to się opłaca!”. W terminie 16-20 października 2023 r. odbędzie się cykl webinarów, które będą dotyczyły rozwijania talentów i świadomego planowania kariery. Będzie także o tym, jak założyć swój biznes oraz jak dbać o swoje zdrowie psychiczne i czerpać z życia garściami!  
      
     Ogólnopolski Tydzień Kariery 2023  – Program
      
     Poniedziałek (16.10.2023 r.)
     godzina: 10:00 – 11:00
      
     „Kurs na talent – jak płynąć, by łączyć pracę na morzu i misję?” – webinar otwarty;
     Gość specjalny: Maciej Krzeptowski
      
     Spotkanie z wyjątkowym żeglarzem, kapitanem, laureatem nagrody im. Leonida Teligi autorem książki „Trzymam się morza” Maciejem Krzeptowskim, który przybliży misję bycia żeglarzem. Żeglarstwo to pasja, to wytrwałość, to przygoda, która rozwija zdolności i tworzy piękne zasoby do rozwoju osobistego!
      
      
     Wtorek (17.10.2023 r.)
     godzina: 10:00 – 12:00
      
     „Działalność gospodarcza bez tajemnic” – webinar otwarty;
     Spotkanie poprowadzi Doradca Kariery Anna Kęcińska
      
     Rozważasz uruchomienie własnej firmy? Własna działalność gospodarcza jest zawsze dużym wyzwaniem. Jeśli więc zastanawiasz się czy spróbować pracy „na swoim”, to warto poświęcić chwilę i zdobyć jak najwięcej informacji, które pomogą podjąć ostateczną decyzję. W trakcie spotkania omówione zostaną najważniejsze aspekty proceduralne działalności gospodarczej. Poznasz modelową ścieżkę rejestracyjną oraz elementarne zagadnienia rachunkowe, związane z rozliczeniami podatkowymi i ZUS-owskimi – z uwzględnieniem najnowszych zmian w tym zakresie! Będzie także o pozyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych oferowanych przez różne instytucje województwa zachodniopomorskiego, zajmujące się promocją przedsiębiorczości.
      
      
     Wtorek (17.10.2023 r.)
     godzina: 13:30 – 14:30
      
     „Jak pomóc dziecku w wyborach edukacyjno – zawodowych” – webinar otwarty dla rodziców;
     Spotkanie poprowadzi Doradca Kariery Magdalena Świerkowska – Stankiewicz
      
     Twoje dziecko stoi przed wyborem szkoły średniej? Chcesz pomóc mu odnaleźć się w gąszczu edukacyjnych wyborów? Na spotkaniu dowiesz się jakie informacje należy zebrać przed podjęciem tak ważnej decyzji oraz co Ty możesz zrobić, aby Twoje dziecko wybrało świadomie i zgodnie ze swoimi potrzebami.
      
      
     Środa (18.10.2023 r.)
     godzina: 10:00-11:00
      
     „Podstawy budowania siebie, czyli o tym jak tworzy się swoje własne życie na własnych zasadach od podstaw” – webinar otwarty;
     Gość specjalny: Michał Wichowski
      
     Spotkanie z mówcą motywacyjnym, twórcą nowoczesnej platformy i agencji dla freelancerów FREEDOM Michałem Wichowskim. Poznaj ideę ”innej perspektywy życia” jako początku i przyczyny do podstaw budowania siebie! Sprawdź sposoby przełamywania własnych ograniczeń. I dowiedz się, od czego zacząć…
      
      
     Czwartek (19.10.2023 r.)
     godzina: 11:00 – 12:00
      
     „Biorę tylko życie! Czyli jak powiedzieć NIE używkom” – webinar otwarty;
     Gość specjalny: Agnieszka Zalewska
      
     Spotkanie z Prezeską Polskiej Fundacji Przeciwdziałania Uzależnieniom Agnieszką Zalewską –specjalistką z zakresu edukacji i profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom, działającą na rzecz wprowadzania zmian i nawyków wśród dzieci, młodzieży, oraz dorosłych.
     Pani Agnieszka opowie, dlaczego sięgamy po alkohol i używki. Jak powiedzieć NIE oraz gdzie szukać pomocy i wsparcia w przypadku wejścia na ścieżkę uzależnień.
      
      
     Piątek (20.10.2023 r.)
     godzina: 11:00 – 12:00
      
     „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” – webinar otwarty
     Gość specjalny: Joanna Flis
      
     Czy wiesz, jaki jest stan zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi? Joanna Flis – współautorka raportu powstałego na zlecenie Fundacji UNAWEZA „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” pokaże ideę niesienia pomocy i wsparcia dla rodzin oraz najbliższego otoczenia młodzieży objętej kryzysem. Podczas spotkania Pani Joanna – psycholożka i specjalistka psychoterapii uzależnień i współuzależnienia, będzie promowała działania budujące poczucie wartości i sprawstwa wśród młodych ludzi.
      

     Zapisy: https://forms.gle/2b1qWAU9mTftr3Ak9

      

      

     Dzień dobry,

     jestem doradcą zawodowym w naszej szkole i przez najbliższy I semestr będę prowadzić zajęcia w klasie 7, a w drugim semestrze w klasie 8, z przedmiotu DORADZTWO ZAWODOWE.

          Zajęcia z doradztwa zawodowego są obowiązkowe, ale nie są wpisywane na świadectwie. Uczniowie nie otrzymują z nich ocen. Prowadzone są zgodnie z art. 26a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe: "doradztwem zawodowym są objęci uczniowie wszystkich szkół publicznych i niepublicznych, z wyjątkiem szkół artystycznych, oraz wszyscy wychowankowie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego".

           Ponadto, rozporządzeniem z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego określono treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego dla poszczególnych etapów edukacyjnych i typów szkół. Treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego zawarte w załącznikach do rozporządzenia składają się na spójny system realizacji doradztwa zawodowego, który powinien zapewnić uczniom wsparcie szkoły w zakresie podejmowania świadomych wyborów edukacyjnych i zawodowych. Dzięki tym zajęciom uczeń lepiej pozna siebie, swoje uzdolnienia, zainteresowania, predyspozycje zawodowe i będzie lepiej przygotowany do świadomego wyboru szkoły ponadpodstawowej a później zawodu.

          Jako nauczyciele, pedagodzy i doradcy chcemy wspierać naszych uczniów w ich rozwoju oraz przygotować w przyszłości do wejścia na rynek pracy, do budowania swojej kariery zawodowej oraz osiągania sukcesu. To ważne, byśmy zarówno my nauczyciele, jak i Wy rodzice i opiekunowie wspólnie prowadzili dla naszych podopiecznych doradztwo, które przygotuje ich do podjęcia dobrych decyzji edukacyjnych i zawodowych.

           Biorąc czynny udział w zajęciach uczeń nic nie traci a dużo zyskuje.

     Zapraszam do kontaktu przez dziennik lub osobiście w środy w godz. 11:35-13:35.

     Informacje i materiały będą ukazywać się na stronie szkoły.

      

     Justyna Adamska-Litwińska