• Dla rodziców

        • APEL  TWOJEGO  DZIECKA

           

          NIE psuj mnie, dając mi wszystko, o co Cię proszę. Niektórymi prośbami jedynie wystawiam Cię na próbę.

          NIE obawiaj się postępować wobec mnie twardo i zdecydowanie. Daje mi to poczucie bezpieczeństwa.

          NIE pozwól mi utrwalić złych nawyków. Ufam, że Ty pomożesz mi się z nimi uporać.

          NIE postępuj tak, abym czuł się mniejszy niż jestem. To sprawia, że postępuję głupio, żeby udowodnić, że jestem duży.

          NIE karć mnie w obecności innych. Najbardziej mnie przekonujesz, gdy mówisz do mnie spokojnie i dyskretnie.

          NIE ochraniaj mnie przed konsekwencjami tego, co zrobiłem. Potrzebne mi są również bolesne doświadczenia.

          NIE  przejmuj się zbytnio, gdy mówię:  Ja Cię nienawidzę. To nie Ciebie nienawidzę, ale ograniczeń, które stawiasz  przede mną.

          NIE przejmuj się zbytnio moimi małymi dolegliwościami. Pomyśl jednak, czy nie staram się przy ich pomocy przyciągnąć Twojej uwagi, której tak bardzo potrzebuję.

          NIE gderaj. Będę się bronił udając głuchego.

          NIE dawaj mi pochopnych obietnic, bo czuję się bardzo zawiedziony, gdy ich później nie dotrzymujesz.

          NIE przeceniaj mnie. To mnie krępuje i niekiedy zmusza do kłamstwa, aby nie sprawić Ci zawodu.

          NIE zmieniaj swoich zasad postępowania w zależności od układów. Czuję się wtedy zagubiony i tracę wiarę w Ciebie.

          NIE zbywaj mnie, gdy stawiam ci pytania. Ja znajdę informacje gdzie indziej, ale chciałbym mieć w Tobie przewodnika po świecie.

          NIE  mów, że mój strach i moje obawy są głupie.

          NIGDY  nawet nie sugeruj, że Twoje cechy to doskonałość i nieomylność. Przeżywam, bowiem zbyt wielki wstrząs, gdy widzę, że tak nie jest.

          NIGDY nie myśl, że usprawiedliwianie się przede mną jest poniżej Twojej godności. Wzbudza ono we mnie prawdziwą serdeczność.

          NIE zabraniaj mi eksperymentowania i popełniania błędów. Bez tego nie mogę się rozwijać.

          NIE zapominaj jak szybko dorastam. Jest Ci zapewne trudno dotrzymać mi kroku, ale proszę Cię-postaraj się.

           

          OPRACOWANY PRZEZ FUNDACJĘ DZIECI NICZYJE

           

           

           

          10  KROKÓW  KU  TEMU BY  STAĆ  SIĘ

          LEPSZYM  RODZICEM

           

           

          1. MIŁOŚĆ JEST NAJWAŻNIEJSZĄ POTRZEBĄ WSZYSTKICH DZIECI.  Jest także istotnym elementem pozytywnej dyscypliny. Im częściej okazujesz dziecku miłość przytulając je, całując i mówiąc mu kocham cię, tym bardziej będzie chciało udowodnić, że na nią zasługuje. Miłość pozwala dziecku zbudować pewność siebie, pozytywny obraz własnej osoby i poczucie własnej wartości.

           

          2. SŁUCHAJ UWAŻNIETEGO, CO MÓWI TWOJE DZIECKO. Interesuj się tym, co robi, co czuje i czym się interesuje. Zapewnij je, że silne uczucia nie są czymś złym, jeśli wyraża je się w odpowiedni sposób. Im częściej będziesz to robić, tym rzadziej będziesz musiał/(a) je dyscyplinować.

           

          3. GRANICE SĄ POTRZEBNENAWET W NAJBARDZIEJ KOCHAJĄCYM SIĘ ZWIĄZKU, w którym ludzie potrafią się słuchać. Bycie rodzicom polega między innymi na wyznaczaniu granic. Pamiętaj, że jest czymś naturalnym i normalnym, że dziecko testuje owe granice. To nie jest niesforność, ale część procesu uczenia się. Dzieci czują się bezpieczniej, jeśli trzymasz się granic, które wyznaczyłeś (-aś) (pod warunkiem, że są realistyczne), nawet, jeśli od czasu do czasu na nie narzekają.

           

          4. ŚMIECHPOMAGA ROZŁADOWAĆ NAPIĘTE SYTUACJE. Czasami rodzice stają się tacy poważni, że rodzicielstwo przestaje dawać im radość. Dostrzegaj zabawne strony bycia rodzicem i pozwól sobie na śmiech, kiedy tylko jest to możliwe.

           

          5. POSTRZEGANIE ŚWIATA Z PERSPEKTYWY DZIECKA i wyobrażanie sobie, co czuje Twoje dziecko, jest kluczem do zrozumienia jego zachowania. Przypomnij sobie, jak się czułeś (-aś), kiedy byłeś (-aś) dzieckiem i jak niezrozumiały wydawał Cię się świat dorosłych, kiedy musiałeś (-aś) poczucie, że potraktowano Cię niesprawiedliwie.

           

          6. CHWAL I ZACHĘCAJ SWOJE DZIECKO. Oczekuj, że dziecko będzie się dobrze zachowywało i zachęcaj je do podejmowania wysiłków. Chwal je za dobre zachowania i staraj się ignorować te niewłaściwe im. częściej będziesz zrzędzić, tym rzadziej Twoje dziecko będzie Cię słuchać.

           

          7. SZANUJ SWOJE DZIECKOTAK, JAK SZANOWAŁBYŚ (SZANOWAŁABYŚ) DOROSŁEGO. Pozwól mu uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, szczególnie tych, które go dotyczą. Uważnie wysłuchaj jego zdania. Jeśli masz zamiar powiedzieć mu coś przykrego, zastanów się jakby to zabrzmiało, gdybyś powiedział (-a) to komuś dorosłemu. Przeproś, jeśli postąpiłeś (-aś) niewłaściwie.

           

          8. USTAL PORZĄDEK DNIA. Małe dzieci będą czuły się bezpieczniej i łatwiej będzie Wam uniknąć konfliktów, jeśli ustalisz jasny porządek dnia. Będą się czuły lepiej, jeśli wprowadzisz stałe pory posiłków, snu i głośnych zabaw.

           

          9. W KAŻDEJ RODZINIE POTRZEBNE SĄ PEWNE ZASADY, jednak staraj się zachować elastyczność w wypadku bardzo małych dzieci. Kiedy już ustalisz zasady obowiązujące w Twojej rodzinie, bądź konsekwentny (-a). Dzieci mogą się poczuć bardzo niepewnie, jeśli jednego dnia wprowadzisz jakąś zasadę, a następnego dnia ją odwołasz. Czasami trzeba ustalić odmienne zasady obowiązujące poza domem, które należy wyjaśnić dziecku.

           

          10. NIE ZAPOMINAJ O WŁASNYCH POTRZEBACH. Jeśli to wszystko zaczyna przypominać ciężką pracę i czujesz, że brakuje Ci cierpliwości, przeznacz trochę czasu tylko dla siebie. Zrób coś, co sprawia ci przyjemność. Jeśli kiedykolwiek poczujesz, że tracisz panowanie nad sobą, albo że w każdej chwili możesz krzyknąć na dziecko, poniżyć je lub uderzyć, odejdź na chwilę, uspokój się i policz do dziesięciu.

           

           

          Linki stron internetowych z zabawami dydaktycznymi

           

          • GRA DLA DYSLEKTYKÓW:              www. bajka.pl
          • ZABAWY DYDAKTYCZNE:               www. zyraffa.pl/ quizy
          • ZBIÓR BAJEK ZABAW I GIER:         www. wesolemiasteczko.interia.pl