• Egzamin ósmoklasisty

• Egzamin ósmoklasisty w terminie głównym będzie przeprowadzony zgodnie z harmonogramem OKE od 14 do 16 maja (wtorek-czwartek) 2024 roku.  Egzaminy odbędą się od godziny 9:00.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem pisemnym, który kończy etap szkoły podstawowej. Zastępuje on egzamin wstępny do szkoły ponadpodstawowej.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów – każdy ósmoklasista musi do niego podejść, by skończyć szkołę podstawową.

Choć egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać (nie istnieje żaden próg zdawalności), to wyniki z niego w dużej mierze decydują o tym, do jakiej szkoły dostanie się uczeń.

Terminy egzaminu ósmoklasisty w 2024 roku:

• 14 maja 2024(wtorek)-język polski, godz. 9:00, czas trwania 120 minut
          • 15 maja 2024(środa)- matematyka, godz. 9:00, czas trwania 100 minut
          • 16 maja 2024(czwartek)- język obcy, godz. 9:00, czas trwania 90 minut

Dla osób, które z przyczyn losowych nie będą mogły podejść do egzaminu ósmoklasisty w terminie podstawowym, przewidziane zostały dodatkowe terminy w czerwcu 2024:

Termin dodatkowy egzaminu ósmoklasisty w 2024 roku:

• 10 czerwca 2024(poniedziałek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w terminie dodatkowym,
          • 11 czerwca 2024(wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki w terminie dodatkowym,
          • 12 czerwca 2024(środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego) w terminie dodatkowym.

Na egzamin ósmoklasisty uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: długopis z czarnym tuszem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

Uczniowie poznają swoje wyniki 3 lipca 2024 tego samego dnia będą mogi też odebrać zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie będą mogli otrzymać również drogą elektroniczną. Pojawią się one na indywidualnych kontach uczniów. Żeby uzyskać do nich dostęp, uczeń będzie musiał zalogować się na stronie właściwej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Każdy uczeń w szkole  otrzyma hasło do tego konta.

Liczbę punktów procentowych za egzamin z języka polskiego oraz z matematyki należy pomnożyć przez 0,35. Jeśli ktoś otrzyma 100 proc. na egzaminie, to 100 x 0,35 przyniesie mu 35 punktów. Nieco inaczej oblicza się punkty z egzaminu z języka obcego nowożytnego. Punkty za egzamin z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3 (100 proc. x 0,3 = 30 punktów).

Punkty do szkoły średniej decydują o tym, czy uczeń dostanie się do wymarzonej placówki. Podczas rekrutacji do liceum ósmoklasista może zdobyć maksymalnie 200 punktów. 100 punktów uczeń może zdobyć za wynik na egzaminie ósmoklasisty, a pozostałe punkty za oceny na świadectwie, szczególne osiągnięcia lub dodatkową działalność.

Oceny z wyznaczonych przedmiotów na świadectwie są przeliczane na punkty:

• celujący – 18 punktów,
          • bardzo dobry – 17 punktów,
          • dobry – 14 punktów,
          • dostateczny – 8 punktów,
          • dopuszczający – 2 punkty.

Dodatkowe punkty:

• świadectwo z czerwonym paskiem – 7 punktów
          • wolontariat szkolny – 3 punkty
          • sukcesy w konkursach kuratoryjnych, konkursach wiedzy, osiągnięcia artystyczne i sportowe – od 2 do 10 punktów (maksymalnie można uzyskać 18 punktów).