• Klasy 7

        • Drogi  Uczniu klasy 7

          Na zajęciach doradztwa zawodowego próbowałeś lepiej poznać swoje zainteresowania.
          Praca nad sobą pomoże ci w wyborze dalszej ścieżki kształcenia.

          Aby zaplanować swoją przyszłość powinieneś:

          POZNAĆ SIEBIE: swoje uzdolnienia, zainteresowania, umiejętności, cechy charakteru, wartości, stan zdrowia

          POZNAĆ ZAWODY: Do jakich zawodów masz predyspozycje? Czego wymaga od ciebie dany zawód? Jakie zawody możesz wybrać? Jakich przedmiotów będziesz się uczył?

          W poznaniu siebie pomogą ci testy:

          TEST ZAINTERESOWAŃ ZAWODOWYCH e-zamek    http://www.e-zamek.pl/

          TEST OSOBOWOŚCI     https://www.16personalities.com/pl/darmowy-test-osobowosci

          TESTY z Centrum Doradztwa Zawodowego Dla Młodzieży    https://www.cdzdm.pl/PL-H488

          Pamiętaj, że wyniki testów nie dają gotowych rozwiązań. Mogą wskazać wyróżniające się obszary zawodowe i podpowiedzieć w jakim kierunku masz szansę rozwinąć swój potencjał.

          Odpowiedz sobie na pytania o sobie  https://www.cdzdm.pl/PL-H490
           

          Aktywność zawodowa to nie zawsze pieniądze

          A gdyby zacząć aktywność zawodową (właśnie – nie karierę, a raczej aktywność!) nie od wysyłania pustego CV do wymarzonego pracodawcy, ale od zdobywania kompetencji cenionych przez pracodawców jeszcze w trakcie edukacji szkolnej? 


          Wolontariat jest wspaniałym uzupełnieniem aktywności zawodowej.

          Wolontariuszki i wolontariusze rozwijają dzięki niemu umiejętności i nabierają doświadczenia, również podczas wolontariatu w formie job shadowingu, czyli „podglądaniu” z bliska, jak wygląda praca w danej organizacji. Korzyści dla rozwoju zawodowego dostrzegają również ci, którzy młodych ludzi przyjmują pod swoje skrzydła, tym samym umożliwiając im zrobienie czegoś dobrego dla społeczeństwa. Dzięki udziałowi w działaniach organizacji młody człowiek daje się poznać, a tym samym być może – jeśli się sprawdzi – będzie kiedyś pracować w danym miejscu. Sama organizacja zyskuje również nową perspektywę i świeże spojrzenie na wiele prowadzonych przez siebie działań i potencjalnego przyszłego pracownika. Udzielanie się jako wolontariuszka czy wolontariusz w organizacji pozarządowej pozwala również dostrzec, że ścieżka kariery w trzecim sektorze prowadzi nie tylko przez małe, lokalne stowarzyszenia, ale także duże, rozpoznawalne, nowocześnie zarządzane organizacje o zasięgu ogólnopolskim, a czasem i międzynarodowym, w którym pracują przedstawiciele najróżniejszych zawodów, co stwarza wiele okazji do rozwoju zawodowego dla pracownika.

          Wolontariat to inwestycja w samego siebie.

          Wolontariat to wspaniały sposób na poznawanie świata, siebie czy innych, odkrywanie nowych możliwości zawodowych, zrozumienie, jak działają firmy, organizacje i instytucje. Tym samym wolontariat zachęca do eksploracji nowych dziedzin, stanowisk, zespołów, daje nowe spojrzenie i poszerza horyzonty, jeśli chodzi o miejsca pracy i ich charakterystykę. A wszystko to bez wcześniejszego przygotowania w zakresie konkretnego zawodu ani wykazania się nabytymi kompetencjami – wystarczy entuzjazm do nauki i odkrywania. Wolontariat pomaga młodym ludziom rozwinąć kompetencje, chociażby poprzez oferowane w wielu organizacjach wewnętrzne szkolenia dla zespołu wolontariackiego (na przykład z komunikacji, pracy w zespole czy z dziedziny, którą dana organizacja się zajmuje). Później, w trakcie pracy, wolontariuszki i wolontariusze rozwijają również nowe umiejętności zupełnie „mimochodem” – poprzez wykonywanie zadań czy obcowanie z innymi w zespole.

          Często słyszy się, że wolontariat sprzyja nabywaniu umiejętności, których uczniowie nie mają zwykle szansy rozwinąć w szkole. Z pewnością jest to prawda, jednak działania wolontariackie są również okazją dla młodych ludzi, by zdali sobie sprawę, że wiele cennych umiejętności już posiadają, a co za tym idzie – by poczuli się pewniejsi siebie. Wolontariat daje im zatem możliwość wykorzystania tych zasobów – kompetencji, talentów, wiedzy czy czasu – w praktyce, poza ławką szkolną. To także okazja do poznania swoich słabszych stron i trudności, a więc i wartościowe źródło informacji o preferencjach uczniów co do wykonywanych w przyszłości zawodów.

          Wolontariat to także szkoła empatii z prawdziwego zdarzenia. 

          Młodzi ludzie udzielają się na rzecz innych, na rzecz lokalnej społeczności, poświęcają swój czas i energię, by czynić dobro, by pomóc chorym, potrzebującym, by wspomóc kampanie społeczne. A jednocześnie zwiększają swój potencjał społeczny, umiejętność wczuwania się w innych, rozumienia ich emocji. Wolontariat zatem przynosi korzyści obustronne! Niezależnie od rodzaju wolontariatu – czy jest to wolontariat akcyjny czy na stałe – jest to zawsze nauka odpowiedzialności, dotrzymywania terminów, komunikacji i pracy w zespole, ponieważ zawsze wiąże się z działaniem w zorganizowanej grupie na rzecz innych.

          Zawód z dalszej perspektywy.

          Znajomość języków obcych otwiera na dzisiejszym globalnym rynku pracy wiele drzwi. Wolontariat międzynarodowy może pomóc młodym ludziom nauczyć się języków obcych! Warto zachęcać uczniów do poszukiwania możliwości wyjazdów na wolontariat za granicą. A jest takich opcji bardzo dużo – chociażby workcampy czyli wyjazdy, podczas których wolontariuszki i wolontariusze z całego świata spotykają się, żeby na przykład organizować zajęcia dla dzieci albo odbudować zabytkowy zamek, czy coraz bardziej popularne wyjazdy workaway, czyli pomoc (na przykład w opiece nad dziećmi czy w gospodarstwie) w zamian za nocleg. Dzięki takim misjom wolontariackim młodzi ludzie nie tylko ćwiczą angielski, francuski czy hiszpański, ale uczą się też wielu innych rzeczy – poznają nową kulturę, widzą, jak wygląda dana praca z bliska, uczą się życia – krótko mówiąc: zdobywają doświadczenie.

          Źródło: https://mapakarier.org/
           

           

          Często powtarzasz: Nie wiem, jaki zawód wybrać?

          Zacznij od zadania sobie pytania: Co lubię robić?.

          Chociaż wydaje się banalne, w rzeczywistości może znacznie ułatwić wybór ścieżki zawodowej. O zainteresowaniach świadczą między innymi sposoby spędzania wolnego czasu, angażowanie się w określoną aktywność (zajęcia pozaszkolne, kółka zainteresowań), oglądanie filmów i czytanie książek o danej tematyce, chęć ciągłego pogłębiania swojej wiedzy z konkretnych dziedzin. Silne pasje, które nie uległy zmianom z biegiem lat, mogą być traktowane jako drogowskaz podczas planowania dalszej ścieżki edukacyjnej czy kariery zawodowej. Praca, która jest jednocześnie pasją, to recepta na sukces oraz spełnienie.


          Kolejną ważną kwestią podczas wyboru zawodu są posiadane umiejętności i kompetencje. Każda profesja wymaga konkretnych predyspozycji, a niektóre również wykształcenia średniego lub wyższego.


          Na wybór zawodu powinny wpływać nie tylko kwestie zarobkowe, ale także możliwość rozwoju osobistego oraz spójność z pasjami. Przed podjęciem tej ważnej decyzji warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów: zainteresowania, umiejętności, predyspozycje psychiczne i fizyczne oraz wymagania rynku pracy. Zajrzyj na stronę Mapy Karier i zastanów się, jaki zawód do Ciebie pasuje.

          Kompleksowa baza wiedzy o zawodach na stronie:  https://mapakarier.org/sciezki-kariery/