Dla rodziców
Praktyka, staż, wolontariat – jakie dają korzyści młodemu człowiekowi?
Bezpłatne lub nisko płatne formy pracy naszych dzieci są świetnym sposobem na zdobycie praktycznej wiedzy i doświadczenia.
Czym różnią się staż, praktyka i wolontariat?
Praktyka ma na celu zdobycie konkretnych umiejętności w danym zawodzie (stąd też praktykę odbywają uczniowie w szkołach branżowych i technikach), natomiast staż pomaga zdobyć doświadczenie i orientację w branży, np. w administracji biurowej.
Staż lub praktyka – w zależności od umowy – mogą być płatne lub bezpłatne. Bezpłatne staże lub praktyki mogą obywać się w prywatnych firmach. Pracodawca nie płaci za nie, jeśli stażysta nie ma ściśle określonego zakresu obowiązków, a jego zadania zależą od potrzeb w danym momencie. Podobnie wygląda to w przypadku stażu studenckiego.
Co do zasady staże i praktyki są bezpłatne, bo stanowią formę przyuczenia. Pracodawca może jednak przyznać wynagrodzenie praktykantowi lub stażyście, ale zazwyczaj będzie ono niższe niż wypłaty innych pracowników.
Staże z Urzędu Pracy, na które kierowane są osoby zarejestrowane jako bezrobotne, są płatne ze środków unijnych lub Funduszu Pracy. Wynagrodzenie jest sporo mniejsze niż najniższa płaca krajowa. Aktualną stawkę łatwo można znaleźć w internecie.
Wolontariat to całkowicie bezpłatna forma pracy, mająca na celu bezinteresowną pomoc. Może mieć miejsce np. w fundacji czy instytucji.
Korzyści z praktyk
Dzięki praktykom młoda osoba może zdobyć praktyczne umiejętności. Zazwyczaj ma przydzielonego opiekuna praktyk, który pomaga wszystkiego się nauczyć. Uczęszczanie nawet na bezpłatne praktyki niesie za sobą szereg korzyści:
- poznanie realiów pracy w konkretnej branży,
- rozwój umiejętności technicznych i miękkich,
- możliwość nawiązania relacji z przyszłymi pracodawcami,
- lepsze zrozumienie własnych zainteresowań i celów zawodowych.
Korzyści ze staży
Staż to nie tylko poznawanie danej branży, ale również zdobywanie doświadczenia w konkretnych dziedzinach oraz możliwość uczenia się od doświadczonych pracowników.
Wiele firm oferuje stażystom możliwość stałej pracy po zakończeniu stażu. Nawet jeśli się tak nie stanie, staż to ważny element CV, zwiększający szanse na przyszłe zatrudnienie i podnoszący atrakcyjność młodego pracownika w oczach pracodawcy, ponieważ świadczy o jego zaangażowaniu i chęci rozwoju.
Korzyści z wolontariatu
Wolontariat bywa jedną z trudniejszych form bezpłatnej pracy, ponieważ czasami wiąże się z trudnymi tematami – w zależności od miejsca podjęcia wolontariatu. Jednocześnie z tego powodu, iż jest to często praca na rzecz potrzebujących osób, wolontariat daje szansę na rozwój wielu umiejętności społecznych, np. empatii. Uczy też pracy w zespole i komunikacji interpersonalnej.
Wolontariat ma też dużo pozytywnych stron jeśli chodzi o rozwój osobisty młodego człowieka. Taka praca wzmacnia poczucie własnej wartości, daje satysfakcję z niesienia pomocy i poczucie przynależności do społeczności. Natomiast regularność i odpowiedzialność w podejmowaniu działań wolontariackich buduje odpowiedzialność i dyscyplinę.
Rola rodziców w motywowaniu i wspieraniu
Jako rodzic możesz wspierać swoje dzieci w poszukiwaniu i podejmowaniu praktyk, staży i wolontariatów.
Wiele mówi się obecnie o niesamodzielności młodych ludzi, która często bierze się stąd, że jako rodzice wyręczamy swoje dzieci w trudniejszych zadaniach. Dlatego istotne jest mądre wspieranie młodych dorosłych, np. poprzez podsuwanie im artykułów czy filmów motywacyjnych lub wskazywanie, gdzie można szukać ofert staży lub praktyk. Jednak nie warto wykonywać za nich telefonów czy wysłać maili. Zamiast tego warto poinstruować, jak odbyć taką rozmowę czy poprawnie wysłać maila, a w dalszej perspektywie poćwiczyć wypowiedzi przed rozmową kwalifikacyjną.
Jednym z miejsc, w którym można szukać ofert staży i praktyk jest Centralna Baza Ofert Pracy:https://oferty.praca.gov.pl/.
Warto motywować młodych dorosłych, którzy rozpoczynają przygodę z rynkiem pracy, by nie obawiali się bezpłatnych form zatrudnienia. To dobry początek zdobywania doświadczenia zawodowego, który pozwala na rozwój umiejętności miękkich, ale także zdobycie praktycznej wiedzy.
Autor:Joanna Buharewicz
Źródła:
https://www.gowork.pl/blog/20-czy-bezplatny-staz-jest-legalny-jakie-zasady-obowiazuja/
https://www.livecareer.pl/prawo-pracy/staz-z-urzedu-pracy
https://jobbli.pl/praktyki-zawodowe-a-staz-roznice-i-co-wybrac/