Dla rodziców
Oddziały OHP w szkole podstawowej:
Swoją ofertę kierujemy do młodych ludzi, którzy mają trudności z ukończeniem szkoły podstawowej w szkole masowej.
W naszej szkole uczniowie zdobywają wiedzę ogólną oraz przygotowują się do wykonywania pracy - w ramach zajęć przysposabiających do pracy, organizowanych u pracodawców przez Ochotniczy Hufiec Pracy.
Zajęcia u pracodawcy przysposabiają młodych ludzi do pracy w zawodach poszukiwanych na rynku pracy, dzięki czemu mogą oni rozpocząć stażu pracy i otrzymać pierwsze wynagrodzenie. Absolwenci naszej szkoły otrzymują nie tylko świadectwo jej ukończenia, ale także zaświadczenie o ukończeniu przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
Branżowa szkoła I stopnia:
Nauka w szkole branżowej I stopnia trwa 3 lata i obejmuje kształcenie ogólne i kształcenie zawodowe. Nauka zawodu odbywa się zgodnie z programem nauczania dla danego zawodu i obejmuje część teoretyczną, czyli zajęcia edukacyjne z przedmiotów zawodowych oraz część praktyczną, tzw. praktyczną naukę zawodu.
Zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego teoretycznego odbywają się w szkole lub w centrach kształcenia zawodowego, w tym w CKZ w Świdnicy - na tzw. turnusach dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników.
Praktyczna nauka zawodu odbywa się bezpośrednio u pracodawców, w tzw. dualnym systemie kształcenia. Nasi uczniowie odbywają zajęcia praktyczne przede wszystkim w zakładach rzemieślniczych i w sklepach, w których rozpoczynają staż pracy i otrzymują wynagrodzenie. Dzięki pracy w rzeczywistych warunkach nasi uczniowie kończą szkołę jako wykwalifikowani pracownicy.
Szkoła branżowa kształci uczniów w zawodach pożądanych na rynku pracy, takich jak:
fryzjer, kucharz, cukiernik, piekarz, sprzedawca, elektryk, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik samochodowy, elektromechanik pojazdów samochodowych, monter sieci i instalacji sanitarnych (hydraulik), murarz-tynkarz, operator obrabiarek skrawających, tapicer, ślusarz, stolarz
Szkoły „Rzemieślnik” przyjmują uczniów do oddziałów klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz do oddziałów klas I szkoły branżowej I stopnia
W Szkołach "Rzemieślnik", dzięki wsparciu wysoko wykwalifikowanej kadry, młodzi ludzie mogą przysposobić się do wybranego zawodu lub zdobyć pełne kwalifikacje do jego wykonywania, żeby później odnaleźć się na rynku pracy, albo wybrać ścieżkę dalszej kariery zawodowej. Nasze szkoły oferują przysposobienie do pracy lub naukę zawodu w warunkach rzeczywistych, czyli w tzw. systemie dualnym, w którym uczniowie nabywają wiedzę ogólną w szkole, natomiast do wykonywania zawodu przygotowują się u pracodawców. Zajęcia z przysposobienia do pracy i zajęcia praktyczne odbywają się najczęściej w warsztatach - samochodowych, blacharskich, lakierniczych, w zakładach gastronomicznych, ale także w salonach fryzjerskich, sklepach, cukierniach, piekarniach itd.
Szkoły pomagają kandydatom przy wyborze zawodu i znalezieniu odpowiedniego pracodawcy, współpracując z Cechem Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy oraz Ochotniczym Hufcem Pracy w Świdnicy.
Najbardziej popularne spośród zawodów, w których kształcą się uczniowie Szkół "Rzemieślnik" to:
- mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, blacharz i lakiernik samochodowy;
- ślusarz, operator obrabiarek skrawających, monter sieci i instalacji sanitarnych, elektryk;
- piekarz, cukiernik, kucharz; fryzjer, sprzedawca;
- murarz-tynkarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, stolarz.
O przyjęcie do odpowiedniego oddziału szkoły podstawowej mogą ubiegać się uczniowie, którzy otrzymali promocję do klasy siódmej lub ósmej. O przyjęcie do odpowiedniego oddziału szkoły branżowej mogą ubiegać się absolwenci szkół podstawowych. Nabór odbywa się w sposób tradycyjny - poprzez złożenie odpowiednich dokumentów w szkole, także za pośrednictwem Hufca Pracy w Świdnicy.
Szkoły „Rzemieślnik” wyróżnia indywidualne podejście do każdego ucznia oraz troska ze strony wychowawców, pedagoga i psychologa . Nasi uczniowie mogą liczyć w trakcie zajęć szkolnych i pozaszkolnych na dostosowanie metod i form pracy. Ponadto, w szkole udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna wszystkim uczniom, którzy jej potrzebują, a w szczególności uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniom niepełnosprawnym. Szkoła oferuje młodzieży możliwość udziału w licznych konkursach i zawodach, podnoszących ich umiejętności, zachęca uczniów do samodoskonalenia się poprzez udział w zajęciach rozwijających ich zainteresowania, a także zachęca do pomocy potrzebującym w formie wolontariatu.
Szkoły „Rzemieślnik” mogą pochwalić się różnorodną bazą dydaktyczną, w tym sprzętem komputerowym i audiowizualnym. Wszystkie nasze pracownie wyposażone są w tablice interaktywne i laptopy. W pracowni przedmiotów przyrodniczych znajdują się dodatkowo liczne pomoce dydaktyczne do nauczania biologii, chemii i fizyki. Pracownia historyczno-geograficzna wyposażona jest w mapy, plansze, atlasy i inne niezbędne pomoce. Uczniowie mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu komputerowego i audiowizualnego w pracowniach komputerowej i językowej, a także z tradycyjnych i multimedialnych zasobów biblioteki szkolnej. W klasach znajduje się ponadto fachowa literatura, filmy, słowniki, programy multimedialne, drukarki. Szkoła posiada także salę gimnastyczną oraz doskonale wyposażoną siłownię.
Świdnicki Hufiec Pracy, z którym współpracują Szkoły „Rzemieślnik”, pośredniczy w wyborze i znalezieniu pracodawcy oraz nawiązaniu stosunku pracy (siedziba Hufca znajduje się przy ul. Długiej 33/28, tel. 74 852-04-27).
W czynnościach organizacyjnych związanych ze znalezieniem miejsca odbywania zajęć praktycznych pomaga także Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości, którego siedziba znajduje się w Świdnicy przy ul. Budowlanej 10 (tel.: 74 852 14 21 lub 516 146 617).
NAUKA W SZKOŁACH RZEMIEŚLNIK JEST BEZPŁATNA
Branżowa Szkoła I Stopnia „Rzemieślnik” w Świdnicy przyjmuje absolwentów szkół podstawowych do oddziałów wielozawodowych klasy pierwszej, drugiej i trzeciej.
Rekrutacja uczniów odbywa się w bezpośredniej współpracy z Cechem Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy, ul. Budowlana oraz Ochotniczym Hufcem Pracy 1-40 w Świdnicy, ul. Długa 33.
Do klas pierwszych Szkoły „Rzemieślnik” przyjmowana jest młodzież w wieku 15 – 18 lat, poszukująca opieki wykwalifikowanej kadry pedagogicznej oraz możliwości kształcenia i zdobycia kwalifikacji w zawodach, na które jest realne zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy. Osoba, która nie ukończyła 15 lat może zostać przyjęta za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości zawarcia umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Osoba, która ukończyła 18 lat w trakcie nauki w szkole podstawowej może zostać przyjęta w tym samym roku kalendarzowym, w którym ukończyła tę szkołę.
Uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia "Rzemieślnik" uczęszczają do oddziałów wielozawodowych, kształcąc się w wybranych przez siebie zawodach w systemie dualnym- jako młodociani pracownicy zatrudnieni bezpośrednio u pracodawców,.
Najbardziej popularne spośród zawodów, w których kształci Szkoła "Rzemieślnik" to:
- mechanik lub elektromechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik samochodowy;
- ślusarz, operator obrabiarek skrawających, monter sieci i instalacji sanitarnych, elektryk;
- piekarz, cukiernik, kucharz, fryzjer, sprzedawca;
- murarz-tynkarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, stolarz.
Uczniowie jako młodociani pracownicy rozpoczynają pracę w zakładach rzemieślniczych (w salonach fryzjerskich, pracowniach i warsztatach, restauracjach, piekarniach, cukierniach itd.), a także w sklepach lub w zakładach przemysłowych, za którą każdego miesiąca otrzymują wynagrodzenie.
Uczniowie uczą się w szkole przedmiotów ogólnokształcących, natomiast przedmiotów zawodowych uczą się na czterotygodniowych turnusach dokształcających, które najczęściej odbywają się w Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy. W ostatnim roku nauki uczniowie przystępują do egzaminów zawodowych, organizowanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną we Wrocławiu (jeśli kształcenie odbywa się w zawodzie niebędącym w wykazie zawodów rzemieślniczych, lub pracodawca nie jest rzemieślnikiem), albo egzamin czeladniczy, organizowany przez Dolnośląską Izbę Rzemieślniczą (w przypadku nauki zawodu u pracodawcy będącego rzemieślnikiem).Dni nauki oraz zajęć praktycznych w poszczególnych latach nauki:
klasa I - 3 dni nauki i 2 dni praktyki,
klasa II i III - 2 dni nauki i 3 dni praktyki.
Zasady przyjmowania absolwentów szkół podstawowych do oddziałów Branżowej Szkoły I Stopnia „Rzemieślnik” w Świdnicy
• Kandydat składa w sekretariacie Szkoły "Rzemieślnik", przy ul. Wałbrzyskiej 54 w Świdnicy lub za pośrednictwem poczty elektronicznej podanie o przyjęcie do szkoły (napisane pismem komputerowym lub odręcznie), podpisane przez rodzica/opiekuna prawnego.
Podanie zawiera:
- imię i nazwisko, datę urodzenia oraz numer PESEL kandydata,
- imiona i nazwiska rodziców/opiekunów prawnych,
- adres miejsca zamieszkania ucznia i jego rodziców/opiekunów prawnych,
- adresy poczty elektronicznej i numery telefonów ucznia i jego rodziców/opiekunów prawnych, o ile je posiadają,
- nazwę wybranego zawodu.
• Do podania kandydat załącza kopie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty lub ich oryginały.
• Do podania można załączyć się także (jeżeli dotyczy) orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym.
• Kandydaci są kierowani na badania do lekarza medycyny pracy.
• Warunkiem przyjęcia kandydata do oddziału w szkole jest złożenie przez niego, w określonym terminie, następujących dokumentów:
- oryginału, notarialnie poświadczonej kopii, kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem albo urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej;
- oryginału, notarialnie poświadczonej kopii, kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem albo urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu ze szczegółowych wyników egzaminu ósmoklasisty;
- oryginału zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu, wydanego zgodnie z przepisami w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadpodstawowych
- kopii zaświadczenia lekarskiego, zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu,
- umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, zawartej między młodocianym a pracodawcą lub zaświadczenia od pracodawcy o zamiarze zawarcia takiej umowy.
- w przypadku osób, które nie ukończyły 15 lat - pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości zawarcia umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Ostateczną decyzję o przyjęciu kandydata do szkoły podejmuje Dyrektor szkoły. Szczegółowe warunki rekrutacji określa statut szkoły.
------------------------------------------------
Praktyka, staż, wolontariat – jakie dają korzyści młodemu człowiekowi?
Bezpłatne lub nisko płatne formy pracy naszych dzieci są świetnym sposobem na zdobycie praktycznej wiedzy i doświadczenia.
Czym różnią się staż, praktyka i wolontariat?
Praktyka ma na celu zdobycie konkretnych umiejętności w danym zawodzie (stąd też praktykę odbywają uczniowie w szkołach branżowych i technikach), natomiast staż pomaga zdobyć doświadczenie i orientację w branży, np. w administracji biurowej.
Staż lub praktyka – w zależności od umowy – mogą być płatne lub bezpłatne. Bezpłatne staże lub praktyki mogą obywać się w prywatnych firmach. Pracodawca nie płaci za nie, jeśli stażysta nie ma ściśle określonego zakresu obowiązków, a jego zadania zależą od potrzeb w danym momencie. Podobnie wygląda to w przypadku stażu studenckiego.
Co do zasady staże i praktyki są bezpłatne, bo stanowią formę przyuczenia. Pracodawca może jednak przyznać wynagrodzenie praktykantowi lub stażyście, ale zazwyczaj będzie ono niższe niż wypłaty innych pracowników.
Staże z Urzędu Pracy, na które kierowane są osoby zarejestrowane jako bezrobotne, są płatne ze środków unijnych lub Funduszu Pracy. Wynagrodzenie jest sporo mniejsze niż najniższa płaca krajowa. Aktualną stawkę łatwo można znaleźć w internecie.
Wolontariat to całkowicie bezpłatna forma pracy, mająca na celu bezinteresowną pomoc. Może mieć miejsce np. w fundacji czy instytucji.
Korzyści z praktyk
Dzięki praktykom młoda osoba może zdobyć praktyczne umiejętności. Zazwyczaj ma przydzielonego opiekuna praktyk, który pomaga wszystkiego się nauczyć. Uczęszczanie nawet na bezpłatne praktyki niesie za sobą szereg korzyści:
- poznanie realiów pracy w konkretnej branży,
- rozwój umiejętności technicznych i miękkich,
- możliwość nawiązania relacji z przyszłymi pracodawcami,
- lepsze zrozumienie własnych zainteresowań i celów zawodowych.
Korzyści ze staży
Staż to nie tylko poznawanie danej branży, ale również zdobywanie doświadczenia w konkretnych dziedzinach oraz możliwość uczenia się od doświadczonych pracowników.
Wiele firm oferuje stażystom możliwość stałej pracy po zakończeniu stażu. Nawet jeśli się tak nie stanie, staż to ważny element CV, zwiększający szanse na przyszłe zatrudnienie i podnoszący atrakcyjność młodego pracownika w oczach pracodawcy, ponieważ świadczy o jego zaangażowaniu i chęci rozwoju.
Korzyści z wolontariatu
Wolontariat bywa jedną z trudniejszych form bezpłatnej pracy, ponieważ czasami wiąże się z trudnymi tematami – w zależności od miejsca podjęcia wolontariatu. Jednocześnie z tego powodu, iż jest to często praca na rzecz potrzebujących osób, wolontariat daje szansę na rozwój wielu umiejętności społecznych, np. empatii. Uczy też pracy w zespole i komunikacji interpersonalnej.
Wolontariat ma też dużo pozytywnych stron jeśli chodzi o rozwój osobisty młodego człowieka. Taka praca wzmacnia poczucie własnej wartości, daje satysfakcję z niesienia pomocy i poczucie przynależności do społeczności. Natomiast regularność i odpowiedzialność w podejmowaniu działań wolontariackich buduje odpowiedzialność i dyscyplinę.
Rola rodziców w motywowaniu i wspieraniu
Jako rodzic możesz wspierać swoje dzieci w poszukiwaniu i podejmowaniu praktyk, staży i wolontariatów.
Wiele mówi się obecnie o niesamodzielności młodych ludzi, która często bierze się stąd, że jako rodzice wyręczamy swoje dzieci w trudniejszych zadaniach. Dlatego istotne jest mądre wspieranie młodych dorosłych, np. poprzez podsuwanie im artykułów czy filmów motywacyjnych lub wskazywanie, gdzie można szukać ofert staży lub praktyk. Jednak nie warto wykonywać za nich telefonów czy wysłać maili. Zamiast tego warto poinstruować, jak odbyć taką rozmowę czy poprawnie wysłać maila, a w dalszej perspektywie poćwiczyć wypowiedzi przed rozmową kwalifikacyjną.
Jednym z miejsc, w którym można szukać ofert staży i praktyk jest Centralna Baza Ofert Pracy:https://oferty.praca.gov.pl/.
Warto motywować młodych dorosłych, którzy rozpoczynają przygodę z rynkiem pracy, by nie obawiali się bezpłatnych form zatrudnienia. To dobry początek zdobywania doświadczenia zawodowego, który pozwala na rozwój umiejętności miękkich, ale także zdobycie praktycznej wiedzy.
Autor:Joanna Buharewicz
Źródła:
https://www.gowork.pl/blog/20-czy-bezplatny-staz-jest-legalny-jakie-zasady-obowiazuja/
https://www.livecareer.pl/prawo-pracy/staz-z-urzedu-pracy
https://jobbli.pl/praktyki-zawodowe-a-staz-roznice-i-co-wybrac/