• Dojrzałość szkolna - czyli, co każdy Rodzic wiedzieć powinien, zanim Jego dziecko stanie się uczniem

• Drodzy Rodzice dzieci z oddziału przedszkolnego! Przez to określenie rozumie się gotowość do podjęcia przez dziecko zadań i obowiązków jakie stawia przed Nim szkoła. Czyli osiągnięcie przez dzieci takiego poziomu rozwoju fizycznego, społecznego, umysłowego i przede wszystkim emocjonalnego, który czyni Je wrażliwymi i podatnymi na systematyczne nauczanie i wychowanie szkoły podstawowej. Jest to gotowość dziecka do podjęcia nowych zadań, jak i zdolność przystosowania się do nieznanego środowiska oraz ogólnie zmienionej sytuacji życiowej. Osiągnięcie przez dziecko dojrzałości szkolnej jest efektem procesu, który przebiega w środowisku rodzinnym i przedszkolnym. W przygotowaniu znaczącą rolę mają rodzice. Zachęcamy więc do:

- dbałości o prawidłowy rozwój fizyczny dziecka,

- stymulacji (poprzez zabawę) ważnych sfer rozwojowych,

- wzmacniania i pozytywnego nastawiania do szkoły,

- mobilizowania do samodzielności,

- chwalenia za osiągnięcia.

Państwa wsparcie i pozytywne nastawienie będą drzwiami, przez które Wasze Pociechy wejdą do budynku pierwszej klasy. Życzymy powodzenia!

• Do Rodziców dzieci z oddziału przedszkolnego

• Matematyka w zabawie, to najlepszy sposób na naturalne przyswojenie podstaw z tej dziedziny nauki. Wystarczy od najmłodszych lat uczyć dziecko myślenia, porównywania, klasyfikowania i orientacji przestrzennej, aby pokazać Mu, że matematyka potrafi być przyjemną i ciekawą zabawa. Nie bez powodu jest nazywana królowa nauk. Jej znajomość stanowi podstawę rozwoju. Rozumienie jej jest wielką sprawnością, zaś stosowanie wielkim dokonaniem prowadzącym do rozwoju w każdej dziedzinie naszego życia.

Głównym celem przyswajania wiadomości matematycznych dziecka jest rozwijanie Jego aktywnej postawy intelektualnej wobec sytuacji niejasnych, problemowych, rozwoju wyobraźni, języka, w oparciu o gry i zabawy matematyczne.

Prof. E.Gruszczyk-Kolczyńska (specjalista i autorytet w dziedzinie nauczania matematyki dzieci w wieku przedszkolnym)wyjaśnia, że fundamentem osiągania sukcesu w zakresie edukacji matematycznej dziecka stanowią Jego własne doświadczenia. To one są bazą do tworzenia nowych pojęć i umiejętności. Tak więc przedszkole i dom maja strategiczne znaczenie w przygotowaniu dziecka do osiągnięcia sukcesu dziecka w szkole. Aby nauka i przyswajanie pojęć matematycznych nie było nudne, zachęcamy Was Rodzice do wspólnej zabawy z dzieckiem.

Propozycje linków:

• Drodzy Rodzice dzieci z oddziału przedszkolnego!

•    Jedną z najważniejszych potrzeb małych dzieci jest potrzeba aktywności. Dziecko rodzi się z naturalną potrzebą ruchu. Jest on jednym z najważniejszych czynników rozwoju.

Aktywność fizyczna zapewnia prawidłowy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego, stymuluje rozwój układów  krążenia i oddechowego oraz pobudza rozwój układu nerwowego. Warunkuje również utrzymanie prawidłowej masy ciała. Ruch jest także czynnikiem hartującym dziecko. Aktywność ruchowa rozwija odpowiedzialność, pewność siebie, pobudza empatię, kreatywność i zdolności społeczne. Podczas wysiłku fizycznego, który nieodzownie towarzyszy aktywności ruchowej, w organizmie wytwarzane są endorfiny nazywane hormonem szczęścia, które powodują dobry nastrój. Przeprowadzono badania, które wskazują, że poziom endorfin wzrasta jeśli ruchowi towarzyszy rywalizacja. Zachęcamy do korzystania z możliwości wyjścia z domu na łąkę lub działkę i wspólnej zabawy z domownikami. Wystarczy zabrać ze sobą trochę sprzętu (piłki, skakanki, ...), dobre humory i pomysły na fajne zabawy. Na pewno dla wszystkich będą to niezapomniane chwile! Pamiętajcie tylko Drodzy o przestrzeganiu zasad bezpiecznego poruszania się w miejscach publicznych i zachowajcie ostrożność.

• Pomoc pedagoga i psychologa

• Szanowni Państwo i Uczniowie

Informuję, że jeżeli ktoś potrzebuje jakiejkolwiek pomocy ze strony pedagoga lub psychologa to: pedagog oraz psycholog szkolny pozostają do dyspozycji uczniów i Państwa w godzinach 9.00 – 13.00 w każdy dzień tygodnia.

Kontakt z pedagogiem:

e-mail: e.mazurek@sp4swidnica.pl

skype: ewam245@outlook.com

Kontakt z psychologiem:

e-mail: a.berlinska@sp4swidnica.pl

skype: psychologberlinska

Dyrektor szkoły: Beata Laskowska

• Czwórkowicze dziękują służbie zdrowia

• Uczniowie klas siódmych w ramach doradztwa zawodowego wykonali plakaty w podziękowaniu służbie zdrowia za ich pracę. 🥰

Justyna Adamska-Litwińska

• Czwórkowicze szyją maski

• W domowych warunkach umiejętność szycia, własnoręczne wykonywanie maseczek ochronnych na twarz, pozwala wyjść naprzeciw trudnościom losu. Nasi uczniowie przekładają umiejętności zdobyte na lekcjach techniki na potrzeby codzienności.  Brawo!

Małgorzata Zalewska